תוספת והרחבת מרפסות - שאלות נפוצות ותשובות

כמה עולה תוספת מרפסות?

מחיר המרפסת הוא שילוב של הרבה מאד גורמים - גודל המרפסת, איכות חומרי הגמר והחיפוי, סוג הריצוף, האם יש צורך להחליף חלון לויטרינת אלומיניום, האם יש צורך בביצוע הריסת קורה קונסטרקטיבית או בפריצת קיר חיצוני על מנת לחבר את הדירה למרפסת, כמות המרפסות בפרוייקט, דרכי הגישה לאתר ועוד ועוד.... באופן גס ניתן לקבוע שתוספת מרפסות לבניין קיים עלותה 60-120 אלף שקל למרפסת עבור שטח של כ-12 מ"ר. כאשר מדובר על הרחבת מרפסות טווח המחירים נע בין 40-80 אלף ש"ח בהתאם לשטח המתווסף למרפסת ולמורכבות הביצוע בשטח.

כמה זמן נמשך תהליך תוספת מרפסות?

תהליך תוספת מרפסות פלדה הינו זריז מאד באופן יחסי משום שרוב העבודה נעשית מראש במפעל ובשטח מתבצעת רק ההרכבה של המרפסת עצמה לבניין ושאר הרכיבים. בפועל מדובר על 4 חודשי עבודה מראש במפעל (בסביבת עבודה מבוקרת המקפידה על איכות ביצוע ללא פשרות) ו-4 חודשי עבודה בשטח לכל ״טור״ מרפסות. העבודה בשטח, בבית המגורים המאוכלס אינה פשוטה בכלל ודורשת בעלי מקצוע מיומנים, ישראלים או אירופאים.

תהליך תוספת מרפסות בטון, במסגרתו יש לצקת את המרפסת באתר קומה לאחר קומה - הינו ממושך ואורך בד"כ 10-14 חודשים בבניין של עבודת יציקות בטונים הכרוכות  בלכלוך, רעש, זיהום, אבק ונוכחות של פועלי בניין פשוטים.

מה מומלץ יותר - דק עץ או ריצוף חוץ?

מניסיוננו (מהתקנת מאות מרפסות עד כה) למדנו שהמומלץ ביותר הוא התקנת דק עץ כריצוף. באופן ממוקד המלצתנו היא על שימוש בעץ "איפאה" אמיתי או עץ "במבוק" סינטטי.

ריצוף מאריחי גרנטי פורצלן או חומרים מקבילים מיושמים ע"י הדבקה על שכבה נושאת צמנטית, תוך יצירת מרווחים בין האריחים ברוחב 4 מ"מ לכל הפחות.

משך זמן הביצוע הדרוש ליישום הריצוף, לרבות שכבות האיטום ומילוי המרווחים עם "רובה" הרבה יותר ארוך מיישום ריצוף מסוג "דק" עץ.

כמו כן, אריחי ריצוף קולטים חום המוקרן ע"י השמש במשך היום. בשעות הערב, האריחים פולטים את החום שנאגר כך שישיבה במרפסת במהלך העונות החמות של השנה נלווה בגלי חום הנפלטים מאריחי ריצוף גרניט פורצלן.

אריחי ריצוף חוץ סופח הרבה יותר לכלוך מריצוף עץ ויש צורך בחומרי ניקיון חזקים ומיוחדים.

באופן כללי בעיני רוב לקוחותינו שימוש בדק עץ לריצוף המרפסת יוצר תחושה נעימה, יוקרתית ואלגנטית יותר ומאפשר זמן ביצוע קצר יותר.

מה התחזוקה הנדרשת באופן שוטף במרפסות פלדה?

אין צורך בתחזוקה שוטפת מצד הדיירים. כל רכיבי הפלדה בהם נעשה שימוש בבנייית המרפסות עוברים תהליך של גלוון בטבילה חמה באמבט אבץ, היוצר עטיפה מלאה של כל שטחי הפלדה ובכך את ההגנה היעלה והמיטבית נגד חלודת המתכת והגנה זו אינה דורשת תחזוקה. חלקי פלדה שהינם גלויים עוברים תהליך נוסף של צביעה.

תחזוקת הריצוף תלויה בחומר הנבחר - בריצוף דק עץ יש צורך במשיחת שמן מיוחד מדי שנה עד 3 שנים. בריצוף חוץ רגיל יש צורך בחומרי נקיון לריצוף מסוג זה.

הדיירים מתכננים שיפוץ חזיתות לבניין בשילוב עם תוספת מרפסות - מה קודם למה?

בניגוד לדעה הנפוצה בקרב דיירים - את שיפוץ החזיתות מומלץ לבצע לפני הוספת המרפסות לבניין.

זאת מ-2 סיבות עיקריות: 

א. את שיפוץ החזיתות מבצעים לרוב ע"י פיגומים תלויים או פיגום זקיפים ("פיגום טייחים") שמאפשרים לפועלים לגשת לרוב שטחי חזית לכל גובה הבניין. לאחר שמוסיפים  מרפסות לחזית - יווצרו נקודות רבות אליהם הפיגומים לא יוכלו לספק גישה עבור הפועלים לתיקון החזית.

ב. במהלך שיפוץ החזיתות לרוב משתמשים בחומרי שיקום צמנטים, חומרי הדבקה בעלי חוזק גבוה, צבעים עמידים בעלי כושר היצמדות גבוה וכו'... כמו כן עבודת שיפוץ חזית הינה למעשה עבודה קשוחה, גסה, שמתבצעת בתנאים קשים ובגובה רב. כל אלו מקשים על הפועלים בשיפוץ החזיתות לעבוד באופן סטרילי ומדוייק. לרוב, בעבודות שיקום חזיתות, נוצר לכלוך משני (בעיקר בקומת הקרקע ועל גבי החלונות לגובה הבניין) שדורש נקיון בסיום התהליך. 

במקרה בו תחילה מוסיפים מרפסות לבניין ולאחר מכן מבצעים שיקום / צביעת חזיתות - סביר לצפות שהמרפסות ינזקו מהחומרים שמשמשים לשיקום החזיתות. כאמור - מדובר על חומרים "אלימים" אשר יהיה קשה מאד עד בלתי אפשרי לנקות אותם מרכיבי המרפסת השונים.

חברתנו מתמחה בתוספת מרפסות, עבודה בתנאים קשים ועמידה בסטנדרטים גבוהים של גמר בנייה. במהלך פרוייקטים כאלו, אנו פוגעים בחזיתות הבניין באופן מזערי ונקודתי במהלך הרכבת תוספת המרפסות. בסיום הרכבת המרפסות ובטרם מסירת התוספת לדיירים לאכלוס - אנו מתקנים את הפגיעות שגרמנו לחזית הבניין, באחריותנו המלאה. 

מה קורה עם מי גשם, מי שטיפת הריצוף, ניקוי המעקות, השקיית העציצים או נוזלים אחרים שמגיעים לשטח המרפסת? 

אחת הנקודות הקריטיות ביותר כאשר מוסיפים מרפסת לדירה היא ניקוז הנוזלים מהמרפסת. כמובן שאף אחד לא מעוניין שייכנסו לו מים מהמרפסת שמעליו ומהמרפסת שלו אל הדירה כאשר יורד גשם. מסוכן יותר מזה הוא מצב בו מים או נוזלים אחרים חודרים לשלד הבניין באיזור חיבור המרפסת לבניין הקיים ולתוך הדירה.

לשם כך יש לבצע איטום מוחלט בכל רכיבי המרפסת ובחיבורה לבניין. כמו כן יש לוודא שהמים שיגיעו אל המרפסת יוכלו לתנקז ממנה ולהיעלם במהירות המירבית. האיטום הוא אחד הנקודות הקריטיות להבטחת שלמות הבניין ועמידותו בשנים הבאות. אנו, בחברת קיילין את שניטמן שמים דגש מירבי על סעיף האיטום ומשתמשים בחומרים האיכותיים ביותר ובבעלי המקצוע הנכונים ביותר לעניין זה.

לשם כך אנו מוסיפים מערכת ניקוז מי גשם (צמ"ג - צינור מי גשם) חדשה ועצמאית על מנת להבטיח שניקוז הנוזלים מן המרפסת יהיה מהיר ככל הניתן.  הצמ"ג הוא חיצוני אך מוסתר, והינו נפרד מהמערכות הקיימות של הבניין הקיים בכדי שניקוז המרפסות לא יעמיס על התשתיות הנוכחיות של הבניין.

 

מה עושים לגבי שכנים בבניין שאינם מעוניינים להוסיף מרפסת לדירתם?

זהו נושא קצת מורכב.

רוב הרשויות המקומיות, אשר הן אלו שמעניקות את היתר הבנייה לתוספת מרפסות, דורשות אחידות בחזיתות של הבניינים שבתחומן. כלומר, בפרוייקטים של הוספת מרפסות יש לייצר טורים שלמים של מרפסות, ללא הפסקות ו"חורים" בינהן,  לגובה כל חזית אשר משתתפת בפרוייקט. 

בדירות אשר אינן משתתפות בפרוייקט מתקינים מרפסת דמה. מרפסת דמה מכילה את הרכיבים המינימאלים על מנת לייצר חזות אחידה. לרוב זה כולל לפחות את שלד הפלדה, החיפויים והמעקה. לעיתים יש צורך גם להתקין רצפה / תקרה.

למרפסות הדמה יש מספר משמעויות שליליות:

* הפרוייקט כולו צריך לספוג את העלויות של הקמת מרפסת הדמה, באופן שמייקר את ההמחיר הסופי עבור דיירים שכן משתתפים בתהליך הוספת מרפסות לבניין. 

כמו כן, העלויות הבסיסיות של הפרוייקט, שאינן קשורות לכמות המרפסות (כגון - תכנון וייעוץ למינהם, פיגומים, שכר מנהל עבודה וכד'), מתחלקות בין פחות משתתפים ומייקרות את התהליך לדיירים.

 

* בעלי בתים שאינם מוסיפים מרפסות לדירתם כאשר רוב השכנים כן עושים זאת, מייצרים לעצמם דירה "נכה" - דירה נחותה ביחס לשאר הדירות בבניין. ידוע שכיום מרפסת מוסיפה ערך נדל"ני גבוה לדירה.

מניסיוננו רב השנים כבר הספקנו לפגוש בעלי דירות שלא השתתפו בפרוייקט שהתבצע בבנייננם, אשר בסופו של דבר התקשו למכור את דירתם במחיר מלא (ביחס לנכסים אחרים בבניין או בשכונה).

בשלב זה בד"כ מתקבלות במשרדנו שיחות בהולות מפי מתווכי נדל"ן שמבקשים לדעת עלות הוספת מרפסת בכדי להעריך את ההנחה הדרושה ממחיר הדירה בעת מכירה, במקרה בו ניתן בכלל למכור במחיר סביר דירה חסרת מרפסת שנמצאת בבניין שלכל הדירות בו יש מרפסות.

חשוב לציין שהאפשרות להוסיף מרפסת באופן יחידני, בדירות שלא עשו זאת בהתחלה כאשר הוסיפו את המרפסות לכל הבניין, נעות בין בלתי אפשרי ליקר מאד - מסיבות רבות ומסובכות.

לסיכום של דבר - לכולם משתלם ומומלץ ביותר להירתם למהלך של תוספות מרפסות בבניין כאשר יש פוטצניאל, מוטיבציה ורצון.

במידת הצורך, ישנן אפשרויות למימון ארוך טווח בהן הדיירים יכולים לבקש הלוואות בתנאים נוחים לצורך הרחבת הדירה ע"י הוספת מרפסת. במידה ומתאפשר – ניתן להתאגד מספר דיירים ולגשת לגוף מממן כקבוצה בכדי להשיג תנאים טובים ככל הניתן.

מניסיוננו למדנו שבפעמים רבות "עם האוכל מגיע התיאבון" ודיירים "סרבנים" שהתנגדו תחילה לביצוע פרוייקט שכזה בבנייננם, ביקשו להצטרף למהלך לאחר שהוא כבר התניע והתחיל. פעמים רבות זה קורה מאוחר מדי באופן שמקשה על האפשרויות להוסיף אותם לפרוייקט.

לכן, חשוב לצאת לדרך מלכתחילה עם היענות גבוהה ככל הניתן בקרב השכנים.

דיירים "סרבנים" משלמים על כך ביוקר בסופו של דבר.

 

בזמן תוספת מרפסות - מהן שעות הפעילות של הקבלן בבניין?

באופן כללי - כל בניין על דייריו יחליט מהן שעות הפעילות המותרות לעבודות הקבלן בשטח.

חשוב לזכור שככל ששעות הפעילות מתקצרות - משך הביצוע הכולל מתארך.

ככל שמשך הביצוע מתארך - העלויות גדלות (בשל הוצאות גדלות בגין החזקת אתר בנייה, ביטוחים, ערבויותף העסקת עובדים באופן חלקי וכד'...).

ככל שהעלויות גדלות - המחיר הסופי לדייר גדל גם הוא.

לכן מומלץ לאפשר לעבוד ברצף ולאורך זמן ככל הניתן.

בתקופת שעון חורף - לרוב עובדים בין 7:00-17:00

בתקופת שעון קיץ - בד"כ עובדים בין 7:00-18:00

בימי שישי וערבי חג - עובדים בין 7:00-13:00/14:00

האם במהלך תוספת מרפסות יש לאפשר לקבלן גישה לתוך הדירה?

במסגרת תהליך תוספת מרפסות ע"י קיילין את שניטמן, 90% מהעבודות נעשות באופן חיצוני לדירות ולבניין עצמו. לרוב, הפועלים והעובדים בכלל לא צריכים להיכנס לבניין עצמו ולעבור בלובי הכניסה.

בפרוייקטים בהם יש להחליף לדיירים את הויטרינה יציאה למרפסת, או לחצוב את הקיר שמפריד בין המרפסת לסלון - אנו בד"כ מתקינים מחיצה קטנה ככל האפשר, שמפרידה את הדירה מאזור היציאה העתידית למרפסת על מנת להגן על פנים הדירה מרעש,אבק ולכלוך ולהפריד את העובדים מהדירה ומהדיירים.

לפני פירוק המחיצה הפועלים שלנו ינקו את כל אזור המעבר למרפסת ומסביב לויטרינה. זה כולל תיקוני טיח / שפכטל / צבע בקירות ובתקרה וכמו כן תיקוני ריצוף במידת הצורך. לאורך השנים הכשרנו פועלים ישראלים (כמובן דוברי עברית) לצורך הטיפול העדין בגמר פנים הדירות ובתקשורת מול בעלי הדירות.

נקודה נוספת בה יש צורך בקשר עם הדיירים ועם פנים הדירה זה בעת חיבור המערכות החדשות ללוח החשמל הדירתי (לרוב מדובר בתריס חשמלי, תאורה למפרסת, נקודת שקע חשמלי מוגן מים).

לסיכום, המגע הישיר בין הדיירים לבין עבודות הבנייה הינו מינימאלי באופן יחסי.

מיהם הפועלים שעובדים בתוספת מרפסות?

בניגוד לתוספת מרפסות בטון, הדורשת עבודות גסות ו"מלוכלכות" - הרכבת מרפסות פלדה בגובה דורש פועלים מוכשרים, עדינים ומקצועיים.

בהתאם לכך ולפי ניסיוננו בעבודה באתרים מאוכלסים, זהות הפועלים שלנו הינה ישראלית עברית לרוב. ממנהל העבודה בשטח, דרך מנהלי הצוותים ועד לפועלים הפשוטים. 

בקרב הפועלים הפשוטים אנו מעסיקים גם פועלים אירופאים, בעיקר ממוצא רומני / מולדובי.

באופן מפתיע - פועלים זרים אלו מגיעים ממדינות בהן סטנדרט הבנייה גבוה מהנהוג בישראל ובהתאם לכך לפועלים אלו יש יכולות גבוהות מאד לעבודות בנייה עדינות ואיכותיות.

גם מוסר העבודה והגאווה המקצועית וגם הנימוסים שלהם גבוהים ואנחנו שמחים מאד שהם עובדים איתנו ולצידנו.

בין הדיירים בבניין יש הבדלים ביכולות הכספיות ובנכונות להשקיע בתוספת המרפסת. בהתאם, ישנם הבדלים ברצונות לגבי המפרט המבוקש - איך מיישבים פערים אלו? 

סביר לצפות שבכל בניין ישנם דיירים השונים זה מזה במוטיבציה או ביכולת שלהם להשקיע סכום כסף בתוספת המרפסות ובהתאם ישנם פערים בין איכות המפרט של המרפסת החדשה ורמת היוקרתיות שלה.

במיזם תוספת מרפסות יהיו מספר רכיבים שאינם ניתנים לשינוי בין מרפסת למרפסת באותו בניין. בד"כ מדובר על רכיבים קונסטרקטיבים ורכיבים הקשורים לחזית וחזות הבניין - שלד הפלדה, פיתרון ניקוז מי הגשם, סוג החיפוי הנבחר ומעקה הזכוכית ההיקפי.

לעומת רכיבים אלו, ישנם אלמנטים אותם ניתן להתאים לכל דייר לפי רצונו ויכולתו.

האלמנטים הניתנים לשינוי הינם - סוג הריצוף, סוג ויטרינת האלומיניום, סוג התריס החשמלי, תוספות שונות לרכיב הויטרינה (שעון שבת, שלט רחוק, מנואלה ידנית, כנף יתושים, סוג זיגוג הזכוכית, סוג תריסי הגלילה), שינויים במפרט החשמלי, הכנות להתקנת מאוור בתקרת המרפסת וכיו'... 

אלו מנגנונים שומרים על הדיירים ועל הבניין מפני תקלות, טעויות ומחדלים שמקורם בפרוייקט תוספת המרפסות?

ישנם מנגנונים רבים הניתן ליישום על מנת לשמור על הצדדים השונים המשתתפים בפרוייקט תוספת המרפסות (דיירי הבניין, הועד המנהל של הבניין, המתכננים, המפקח- מנהל הפרוייקט מטעם הדיירים והקבלנים המבצעים).

בכל פרוייקט קובעים בזמן המו"מ המשפטי אילו מנגנונים יופעלו כתרופה לתקלה או לפגם. דוגמאות שכיחות: 

מתן ערבויות ו/או בטחונות מצד הקבלן כנגד מקדמות שישולמו ע"י הדיירים, ערבויות ביצוע למשך זמן הביצוע וערבויות בדק לאחר סיום הבנייה ולמהלך תקופת אחריות הבדק.

על הדיירים לוודא שהקבלן הנבחר רוכש ומפעיל פוליסת ביטוח המכסה את תוספת המרפסות בהתאם להיקף הפרוייקט. פוליסת הביטוח מתייחסת לטיב העבודה, לנזקים ופגיעות שעלולים להיגרם לעובדי הקבלן, לקבלני המשנה, לדיירים עצמם ולעוברי אורח ולפגמים שעלולים להיווצר במהלך הזמן למוצר עצמו - מרפסת הפלדה. הפוליסות שמכסות את כל הנ"ל הינן: אחריות קבלנים, צד ג', אחריות מעבידים, אחריות מוצר ואחריות מקצועית.

האם ישנה אחריות על המרפסת החדשה?

בהיעדר הנחיה מפורשת בלשון החוק או בתקנות הבנייה לעניין אחריות מוצר תוספת מרפסות - יש לנסח מנגנון זה במהלך המו"מ המשפטי בין הדיירים לבין הקבלן המבצע.

סביר מצד הדיירים לדרוש מקבלן המרפסות אחריות  עבור הרכיבים השונים של המרפסת למשכי זמן זהים לאחריות המוענקת לרוכשי דירות חדשות מידי קבלנים לפי חוק "מכר דירות".

האם מומלץ להתקין מרפסות פלדה עם עמודי תמך אנכיים, מוטות אלכסוניים או ללא עמודים בכלל (מרפסת קונזולית/זיזית שלמה)??

התשובה היא קצת מורכבת ונתחיל מהסוף - האדריכלים והמהנדסים אשר מתכננים את המרפסת אחראים לוודא שהמרפסת המתוכננת תהיה חזקה, יציבה ותעמוד בעומסים הקבועים בתקן (350 ק"ג למ"ר)- ללא קשר לסוג עמודי התמך שמחזיקים את המרפסת. 

ההחלטה באיזה סוג עמוד להשתמש, אם בכלל, קשורה לשיקולים של עיצוב, נראות ואסתטיקה וכמו כן אילוצים הנדסיים שונים שמקורם בד"כ ביכולת של הבניין הקיים לשאת את המשקל של מרפסות נוספות .

נציין שעמודים אנכיים ("עמודים ישרים מלמטה למעלה") עומדים בעומסים בצורה היעילה ביותר ולכן יכולים לחסוך בחומר ע"מ להוזיל את עלויות השלד בפרט והעלויות של תוספת המרפסות בכלל. חשוב לציין כי מרפסות עם עמודים אנכיים דורשות יסודות חדשים שעלולים להפריע לחניות הקיימות בקומת הקרקע או למרתפים תת קרקעיים. בנוסף, עמודים אנכיים מסתירים את הנוף בצורה משמעותית.

מהצד השני של המתרס - מרפסת קונזוליות זקוקה לשלד חזק יותר ע"מ לעמוד יציבה באוויר ללא תמיכה אנכית - כך שעלויות הקונסטרוקציה יהיו גבוהות יותר לעומת מרפסות עם עמודי תמך.

 

באילו חומרים משתמשים לבניית מרפסות תלויות?

+שלד המרפסת (הקונסטרוקציה) עשוייה מפלדה מגלוונת (פלדה מגולוונת זו פלדה שעברה תהליך כימי המגן עליה מפני חלודה ונזקי קורוזיה - מה שמעניק לה עמידות לשנים רבות מאד). לעיתים עושים שימוש בנירוסטה (פלדת אל-חלד) אך זהו חומר יקר באופן יחסי.

+חיפוי ("כיסוי") שלד המרפסת יכול להיות מורכב מפח אלומיניום, פח פלדה מגולוון וצבוע, חומרים צמנטים (כמו טיח רגיל), חיפוי אבן או ללא חיפוי כלל (כלומר - שלד הפלדה יישאר חשוף). יש אפשרות להתקין חומרים מורכבים, HDPE לדוגמא, שהינם עמידים מאד או בעלי טקסטורה מעניינת - אך הם יקרים באופן יחסי .

+ריצוף המרפסת - ניתן להתקין ריצוף גרניט פורצלן בעל מקדם חיכוך גבוה לפי התקן (ריצוף חוץ) או ריצופי עץ שונים על גבי קונסטרוקציית עץ ("דק" עץ איפאה או במבוק סינטתי לדוגמא).

+מעקה - לרוב מתקינים מעקה זכוכית רבודה ומחוסמת (טריפלקס). מאחז היד לרוב עשוי מאלומיניום אך ישנה אופציה להתקין מאחז יד מפלדה. ניתן גם להתקין מעקה ללא מאחז יד כלל (מעקה קונזולי) אך זה דורש להתקין זכוכית עבה יותר ובהתאם המעקה כבד ויקר יותר.

+ויטרינה - את הפתח למרפסת מייצרים מויטרינות אלומיניום וזיגוג זכוכית רבודה או בידודית.

+אינסטלציה - חומרים פלסטים מתקדמים, PVC לדוגמא.

 

 

האם נגרם נזק לקירות הבניין במהלך הוספת המרפסות? האם נגרם נזק לגינה / חניה /שביל כניסה לבניין? ואם כן - מי אחראי על כך?

אחד מתחומי התמחות חברתינו שנרכש במהלך עשרות שנים ומאות אתרי עבודה הוא עבודה באתרים מאוכלסים ובבניינים קיימים (כדוגמאת הרחבת אולמות הסינמה סיטי רמה"ש במרתפים ובתוך מתחם פעיל של בתי קולנוע, משרדים ומסחר מסביב לשעון -  לרשימה מלאה של המיזמים שביצענו לחצו כאן).

מניסיוננו הרב למדנו איך לבנות באופן מדוייק, בטוח ונקי על מנת לצמצם הפרעות לדיירי המקום שחיים ועובדים בקרבת אתרי הבנייה שלנו.

בהתאם - הנזק וההפרעה הנגרמים במהלך תוספת מרפסות עם "חברת קיילין את שניטמן" לבניין הקיים, לסביבתו ולמשתמשים בו הינו מינמאלי ומזערי ביותר.

עם זאת חשוב לציין שתוספת מרפסות  לבניין קיים היא פעולה מורכבת כך שנדרשים כלים כבדים, אלמנטים גדולים ופעולות חיבור לקיים הכרוכות בקידוחים בבטונים ולעיתים בחציבות. סביר לצפות לפגיעות כלשהן ברכוש המשותף.

כל פגיעה שנגרמת במהלך פרוייקט תוספת מרפסות הינו באחריות הקבלן ואנו משקמים באופן מוחלט כל פגיעה שנוצרה במעטפת הבניין, הגינה המשותפת, שביל הגישה וכיוצא בכך כך שהכל חוזר לקדמותו.

האם נגרם נזק לדירה במהלך הוספת המרפסות? אם כן - מי אחראי על כך?

בבניינים בהם מוסיפים מרפסת - יש לייצר פתח מעבר בין הדירה למרפסת, זאת לעומת בניינים בהם יש מרפסת קיימת אשר עוברת תהליך הרחבה. סביר לצפות לנזקים "קוסמטיים" שיווצרו בפנים הדירה במהלך פתיחת המעבר, בעקבות החציבות וההריסות.

כפי שצויין - נזק שנגרם במהלך פרוייקט תוספת מרפסות הינו באחריות הקבלן ואנו בחברת "קיילין את שניטמן" משקמים באופן מוחלט כל פגיעה שנוצרה בתחום הדירה. לשם כך הכשרנו פועלים מיוחדים המתמחים בגמר פנים ברמה גבוהה ולרוב הינם דוברי עברית בכדי לאפשר תקשורת בין הדיירים לבין ה"שיפוצ'ניקים".

האם מומלץ קודם לפנות לאדריכל לתכנון הפרוייקט והוצאת היתר בנייה ורק אז לפנות לקבלן ביצוע או שעדיף לפנות לקבלן הביצוע מההתחלה ולתת לו לנהל את התכנון האדריכלי וגם לבצע את הבנייה בפועל?

כיום, רוב הדיירים מעדיפים לפנות תחילה לקבלן שירכז עבורם את כל התהליך, כלומר - תכנון והוצאת היתר ולאחר מכן ביצוע הבנייה בפועל ("Turn Key Project").

בחברתנו אנו מעניקים שירותים כוללים משלב התכנון ועד למסירת המרפסת ואכלוסן. זהו "one stop shop". חשוב להבין: את הוצאת ההיתר והתקשורת עם הרשות המקומית מבצע אדריכל ולא קבלן. זוהי עבודה ארכיטקטונית. אנו עובדים עם מספר אדריכלים מובילים, הבחירה בהם נעשית בהתאם לרשות המקומית בה הפרוייקט עתיד להתבצע. לחברתנו מחלקת תכנון הנדסי IN-HOUSE ועובדי החברה הינם מהנדסים ואדריכלים בוגרי הטכניון חיפה ואוניברסיטת ת"א.

היתרון בהתקשרות עם הקבלן מלכתחילה הוא שהקבלן מרכז את כל התהליך עבור ועד המרפסות וחוסך לדיירים "התרוצצות" בין הגורמים השונים בעירייה.

כמו כן לקבלן יש ידע ונסיון בתחום שניתן להשתמש בו כבר בשלב התכנון.

שאלות נוספות - עולות לאתר מדי שבוע - חזרו והתעדכנו בהמשך...